Tóth Szilvi: Hide and Seek (Bújócska)
Az Amszterdamban élő fotós (1976) témája a rejtőzködés, átalakulás, egymáshoz gyakran nem illő rétegek összerendelése.
A fotók 2008-2010 között készültek. A mai, digitális kultúrában megváltozott az emberek hozzáállása a fotóhoz. Már szinte mindenkinek van fényképezőgépe, ha másutt nem, a mobiltelefonjában. Az interneten létrejött közösségi oldalak elterjedésével néhány éve létrejött egy új fényképezési kultúra, amelyet két főbb embertípus jellemez. Egyikük, aki a fotókat azért készíti, hogy azok minél hamarabb felkerüljenek az internetre, célja, hogy ezzel nagyobb ismertségre tegyen szert. Virágzásba borultak azok a képi sémák, ahol a fotók azt akarják bizonyítani, hogy milyen jó barátságban vannak egymás mellett álló emberek és milyen jól érzik magukat: a fotó kedvéért pózolnak, egymást utánozzák. Ezek a képek gyakran hamisak, csak az interneten létrehozott, önmagukról kialakított kép kedvéért jön létre a néhány másodpercig létező “tökéletes” pillanat.
A másik típus, aki érdekesebb és kreatívabb megoldással válaszol erre a világban eluralkodott helyzetre, elrejtőzik, álarcokat vesz fel, vagy csak hátat fordít, hogy ne lehessen beazonosítani, felismerni, az interneten felhasználni képét. E típus viselkedésének kutatása indította el szekvenciáját, Tóth Szilvi mégsem szokványos értelemben dolgozta fel az álarcot, hanem kiterjeszti az ember környezetére, tárgyaira is, így adva új életet és értelmet nekik. A mai kort szimbolizáló, élénk színű, vidámságot árasztó hétköznapi tárgyakból és természeti elemek kombinációjából alakítja ki „maszkjait”. Úgy rendezi meg a képen belül található elemekből fotóját, hogy párbeszédre hívja őket, így közvetíti a világról alkotott elképzeléseit.
Tóth Szilvi 2002-ben szerzett Fotóművészeti Diplomát a MOME Vizuális Kommunikáció szakán, 2004-ben Design Menedzser diplomát, Pozsonyban, Athénban, Helsinkiben, Amszterdamban is művészeti egyetemeken végzett kutatásokat. Külföldi szereplései, díjai számottevők, többek között Berlin, Róma, Prága, Krakkó és Moszkva helyszínein vett részt tárlatokon, workshopokon. Jelenlegi élet- és alkotóterében, Hollandiában szerepel sokszor. A Spiritusz Galéria nemzetközi vásárokon, a tavalyi ARTVILNIUS mellett idén Essenben a C.A.R. (Contemporary Art Ruhr) Fotó- és Médiaművészeti Vásáron mutatta be.
A tárlat a
keretében valósult meg.
A megnyitót szellemiségével és boraival támogatta:
és a
pincészet